Deníček

Bitva v Klodsku

photo_iconRok s rokem se opět sešel a sním další rekonstrukce Napoléonské bitvy z Javornickou dělostřeleckou gardou …. Byla to moje druhá účast, kdy jsem nejenom já, ale i někteří další z HO byli oslovení zůčastnit se z jedné z mnoha těchto rekonstrukci, které příležitostné probíhají v nejrůznějších koutech Evropy. Tentokrát jsme byli pozváni do Klodska. A kdo teda z nás co jsme byli oslovení jel tedy kromě mě. Pochopitelně Vašek s Peťkou, Žaba, Janča s dětmi s Natálkou a s Kubou.

Tak jako vloni i letos nás čekal perný den opět bylo pekelné vedro. Vyjeli jsme ráno od Venci, kde jsme ještě vyfasovali uniformy a vypili Kávu a pak konečně vyrazili do klodské pevnosti, kde byl základní tábor.

Pevnost to byla velká a hezká. První negativní věc byla ta, že kolem nebyly žádné stánky s občerstvením a hlavně s pivem. Po přivítání v táboře z ostatními jsme se začali pomalu chystat na průvod městem. Vojenské oddíly se začali postupně srocovat včetně nás a za doprovodu místní policie a dokonce i vojáku ( myšleno nýnějších) jsme se dali do pochodu městem. Ulicemi lemovaly diváci a obdivovali hystorické oddíly a jejich fotoaparáty cvakaly o sto šest. Zdálo se být vše dobře zorganyzované, ale jak by řekl Žaba sundat růžové brýle. A co se teda stalo, každý oddíl se ták ňák postupně vytratil a na náměstí nás moc nepřišlo neměl to asi kdo řídit. My jsme, ale chvíli divákum zapozovali tak trochu nás odchytli, ale nakonec jsme se taky vypařili. Zašli jsme na zmrzku, prošli město a skončili v útrobách hradeb tyčících se nad městem ze kterých byl velmi pěkný pohled. V útrobách byl bezva chládek a v některých místnostech byly vystavene či pověšené fotografie, různé texty a td. Vrátili jsme se zpátky do tábora a řešili co vypít když sodovky byly teplé a pivo ze stánkami né a né přivézt. Těšili jsme se aspoň na ten obět, ale ten jsme prošvihli, protože jsem partu pozval na studené pivo na které jsme zašli mimo tábor a hold jsme ho už nestihli. Takže oběda jsme se nedočkali piva také né a průvod ani nemluva začal jsem se hrozit jak to dopadna z hlavní části dne a to na samotnou bitvu.

A jak bitva dopadla. Byla v parku což bylo pozitivní nebylo tam tak vedro. Opět se vojenské jednotky dali do pochodu a to na bitevní pole šli pěšáci, jezdectvo a dělostřelectvo. Uderem páté hodiny začala bitva. Co o ní říci střílelo se, jezdectvo prohánělo pěšáky a dělostřelectvo to byl teda nářez. Ze začátku to vypadalo slibně, ale průběh a konec strašný. Suma sumárum vypálili jsme z obou děl asi 12 ran a vloni takových 40. Co chvíli jsme měli prostoje nevým sice do dneška proč, ale ňák jsme nemohli pálit ránu za ranou a zároveň bitva byla krátká takže žádná sláva.

Po bitvě jsme odvezli děla do pevnosti a to bylo tak vše.Dokonce už dovezli i to pivo, ale každý byl tak žíznivý, že chtěl několik piv na ráz a navíc dlouho jim to trvalo a tak jsme se na celé pivo vykašlali a odjeli domů.

A jaké to tentokrát bylo no žádná sláva, ale i přesto se vždy najdou věci, které byly během dne hezké. Myslím  jinak, že výlet to byl dobrý.

FOTO ZDE

3 komentáře: „Bitva v Klodsku

 • Ajajaj, nebylo to krásné? Tak to nebylo v tomto světě, protože u mne to bylo nejkrásnější 🙂

  Reagovat
 • Jirka asi nebyl v dobrém rozpoložení. A Jiří moje dcera se jmenuje Anetka už by jsi si to mohl zapamatovat 🙂

  Reagovat
  • Anetce se prý nechtělo, tak zůstala doma. A tak si Kuba vzal sebou Natálku. Přece!

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..